GALA FINAŁOWA I EDYCJI KONKURSU
 „Wyobraź Sobie”
 oraz wręczenie
 Nagrody im. Piotra Woźniaka-Staraka
Polskiej Gildii Producentów
 
W sobotę 25 czerwca 2022r. odbył się Finał I edycji Konkursu „Wyobraź Sobie” oraz wręczenie Nagrody im. Piotra Woźniaka-Staraka Polskiej Gildii Producentów dla Najlepszego Producenta 2021. Pierwsze miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 20 000 zł  oraz Nagrodę Specjalną - Stypendium Scenariuszowe Fundacji Rodziny Staraków w wysokości  50 000 zł otrzymał Piotr Hadyna za treatment zatytułowany  Tajsa. Hadyna jest studentem V roku scenariopisarstwa na PWSFTviT w Łodzi oraz absolwentem edytorstwa oraz filmoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. 
 
Nagrodę im. Piotra Woźniaka – Staraka Polskiej Gildii Producentów dla Producenta Roku 2021 otrzymał Mariusz Włodarski – producent takich filmów jak: Śniegu już nigdy nie będzie, Sweat i Niepamięć. Statuetkę Wilka zaprojektowaną przez Lalique wręczyła Natalia Grzegorzek,  prezes Polskiej Gildii Producentów. 
 
Konkurs „Wyobraź Sobie” na pomysły filmowe został zorganizowany przez dom produkcyjny Watchout Studio, w którym powstały takie filmy jak Bogowie, Sztuka Kochania, Ukryta Gra i Prime Time. „Wiemy, że bez historii nie ma kina – opowiada Krzysztof Terej, organizator Konkursu i Producent -  Naszym zadaniem (producentów) jest wychwycenie tych, które zahipnotyzują odbiorców i poruszą ich wyobraźnię. Stworzyliśmy tę inicjatywę, by wysłuchać historii i połączyć pomysłodawców z najlepszymi producentami z branży. Szukamy pomysłów, w których historia jest najważniejsza. – i dodaje - Nie liczy się gatunek, liczy się opowieść i wyraziści bohaterowie. Historie mogą bawić lub wzruszać. Mogą poruszać ważne tematy i zmuszać widzów do refleksji. Mogą komentować współczesność i wywoływać dyskusję społeczną w sposób bezpośredni lub pośredni”.
 
W pierwszej edycji Konkursu organizatorzy otrzymali  726 zgłoszeń. Do drugiego  etapu zakwalifikowało się  436  treatmentów, które nadesłało 440 autorów. Kapituła Konkursu w składzie: Ewa Puszczyńska (przewodnicząca Kapituły), Tomasz Kot, Edward Miszczak, Allan Starski, Grażyna Torbicka, oceniła najlepsze prace i wybrała 12  finalistów. Spośród nich Jury w składzie: Jan Komasa (przewodniczący), Leszek Bodzak, Agnieszka Odorowicz, Krzysztof Rak, Agnieszka Rostworowska-Śmieja - wskazało trzech laureatów. 
 
Drugie miejsce zajęła Natalia Ossowska za projekt pt. Mamuna. Trzecie miejsce zajęła Magdalena Wleklik za projekt pt. Królowa Garów. Organizatorzy i partnerzy Konkursu  przyznali pozostałe nagrody i wyróżnienia. Kuba Gryżewski, autor projektu  pt. Miłego Życia dostał wyróżnienie StoryLab.Pro w postaci konsultacji scenariuszowych. Nagrodę Dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kwocie 10 000 zł otrzymał Maciej Zakliczyński autor projektu pt. Ludolfina.
 
Konkurs „Wyobraź Sobie” 
Konkurs dostrzega i rozwija niezwykłe pomysły filmowe, które mogą w przyszłości trafić na ekrany kin. Zaproszeni do udziału w nim zostali scenarzyści, filmowcy, pisarze, dziennikarze, studenci i amatorzy. Konkurs prócz wyłonienia i nagrodzenia najlepszych autorów jest unikalną platformą mentoringową dla finalistów, by mogli rozwijać swoje pomysły pod okiem ekspertów i zyskać realne szanse na ekranizację nagrodzonych pomysłów. 
 
Nagroda im. Piotra Woźniaka-Staraka Polskiej Gildii Producentów dla Producenta Roku 2021
Jedyne takie wyróżnienie w Polsce, przyznała na Gali - Polska Gildia Producentów, która zrzesza producentów audiowizualnych tworzących kino artystyczne oraz komercyjne, zarówno filmy fabularne, dokumentalne, animowane jak również seriale. Każdy z członków Polskiej Gildii Producentów mógł oddać głos na producenta lub producentkę oraz tytuł filmowy jego lub jej autorstwa, który miał premierę kinową na terenie Polski lub na platformach streamingowych w roku 2021.  
 
Inspiracją dla stworzenia tej nagrody był producent filmowy Piotr Woźniak-Starak, twórca nagradzanych obrazów, takich jak: Bogowie, Sztuka Kochania, Ukryta Gra, założyciel domu produkcyjnego Watchout Studio. Nagroda powstała by uczcić pamięć Piotra i inspirować do działania na rzecz rozwoju polskiego kina.
„Piotr był producentem, który kochał swoją pracę i realnie wpływał na rozwój polskiego kina. Był dla wielu z nas wzorem i inspiracją do działania – jak mówili o Piotrze Woźniaku-Staraku podczas Gali jego przyjaciele i współpracownicy . 
 
Prowadząca uroczystość Grażyna Torbicka przy wręczeniu Nagrody  podkreśliła, jak ważne dla pomysłodawców było docenienie właśnie producentów filmowych. Tytuł Producenta Roku to zdaniem pomysłodawców, wyraz uznania za odwagę, determinację, ciężką pracę, nowatorstwo, a także intuicję tych, bez których żaden film by nie powstał. Jak słusznie zauważyła Prowadząca - producenci filmowi to postacie kina stojące często w cieniu swoich produkcji.