Nagrody Herbapol Esencja Natury
Po raz ósmy dla wyjątkowych pasjonatów


Już po raz ósmy podczas uroczystej Gali z okazji wręczenia nagrody Herbapol Esencja Natury, spotykali się entuzjaści otaczającego nas świata przyrody, a wśród nich utalentowani artyści, dziennikarze, znani sportowcy, odkrywcy i miłośnicy nauki m.in.: Mariola Bojarska-Ferenc, Szymon Majewski, Bogumiła Wander i Krzysztof Baranowski, Maja Popielarska, Robert Korzeniowski, Krzysztof Daukszewicz, Grażyna Wolszczak i Cezary Harasimowicz.

25 października do grona liczącego ponad trzydziestu laureatów dołączyło sześć nieprzeciętnych osobowości, które – podążając za głosem natury – pielęgnują najważniejsze wartości i przekazują je innym. Obcowanie z naturą jest dla nich esencją życia. Rozważnie i z szacunkiem pielęgnują tradycję, przekraczają swoje możliwości oraz inspirują innych do naśladowania i działania.
 
Najmłodszy laureat, Sebastian Kulis, swój przydomowy ogród udostępnił tysiącom osób, wykorzystując do tego media społecznościowe. Statuetkę w nowej kategorii „inspiracja naturą w mediach społecznościowych” za internetowy zielnik - minimalistyczny, pomocny i prowadzony z pasją; za konsekwencję, przykładanie wagi do detali i jednolity język; za imponującą wiedzę, którą nieustannie pogłębia, rozwija i przekazuje innym – otrzymał z rąk prof. Iwony Wawer, laureatki nagrody Esencja Natury 2013 w kategorii „wykorzystanie natury w pracach naukowych”.

Lara Gessler jedyna w tym roku nominowana kobieta, udowodniła, że nowoczesna sztuka kulinarna może sięgać do tradycji, a to oznacza, że nadal jest miejsce na nieustanne odkrywanie nowych smaków. W kategorii „debiut!” Larze Gessler statuetkę wręczył fotograf Tomasz Sikora, laureat nagrody Esencja Natury 2014.
 
W kategorii „inspiracja naturą w sztuce”, nagrodzony został fotografik, zakopiańczyk – Adam Brzoza. Jego twórczość ukazuje siłę, jaką nadać może miejsce urodzenia, oraz to, w jaki sposób definiuje ono artystyczną wrażliwość. Adam Brzoza otrzymał statuetkę w rąk Sebastiana Karpiela-Bułecki, laureata nagrody Esencja Natury 2010 w tej samej kategorii. Panów łączy nie tylko miłość do sztuki ale i miasto Zakopane.
 
Z kolei sport może pomóc w przełamywaniu własnych słabości. To, co dla wielu jest oczywiste, dla niektórych może być wyzwaniem na miarę rekordu Guinnessa. Ryszard Kałaczyński przebiegł 366 maratonów w 366 dni, udowadniając sobie i innym, że nie ma rzeczy niemożliwych. Otrzymał statuetkę w kategorii „inspiracja naturą w życiu” za odwagę, wytrwałość, siłę i fantazję, a wręczył ją polski chodziarz światowego formatu – Robert Korzeniowski.
 
Co roku przyznawana jest także nagroda dla przedstawiciela mediów. Tegoroczny laureat łączy w sobie kilka pasji. Tomasz Michniewicz jest dziennikarzem, reporterem, fotografem, organizatorem ekspedycji. Uczy odpowiedzialnego podróżowania i przybliża równoległe światy, ostatnio w kolejnej książce o tym tytule. Tomasz Michniewicz otrzymał statuetkę z rąk, dziennikarza, satyryka i prezentera – Szymona Majewskiego.
 
Kapituła Nagrody Herbapol Esencja Natury przyznała w tym roku Nagrodę Specjalną. Otrzymała ją dziennikarka i prezenterka telewizyjna Dorota Wellman. Za obecność natury w życiu, w dosłownym i metaforycznym znaczeniu. Za zaangażowanie społeczne, wolontariat i rozważną dobroczynność. Za wspieranie inicjatyw proekologicznych i prozdrowotnych. Za przecieranie ścieżek, pokonywanie wzniesień, za sterowanie z wiatrem i pod wiatr. Za bycie naturalną w pełnej zgodzie ze sobą. Nagrodę wręczyli: Pan Jerzy Starak i prezes Herbapolu Evangelos Evangelou.
 
Tegoroczną Galę poprowadziła Agnieszka Cegielska, laureatka nagrody Esencja Natury 2015, w kategorii „Propagowanie natury w mediach”. Wieczór uświetnił występ Kayah & Royal Quartet. Artystka zaśpiewa swoje największe przeboje w nowych aranżacjach.