Henryk Stażewski | Spectra Art Space MASTERS


Od 23 kwietnia do 31 lipca w Warszawie, w ramach kolejnej odsłony świetnie przyjętego przez publiczność i krytyków cyklu Masters, można obejrzeć wystawę prac Henryka Stażewskiego, wielkiego patrona awangardy oraz najwybitniejszego przedstawiciela abstrakcji geometrycznej w polskiej sztuce. Wystawę poprzedzi wernisaż.

„Artysta nie zatrzymuje się nigdy, praca jego nigdy nie jest skończona. Idzie równolegle z przemianami społecznymi i postępem technicznym. Tkwi on w teraźniejszości, ale ogarnia zawartość przeszłości, jak i przewiduje przyszłość przez wyczucie aspiracji swojej epoki. Błędnym jest twierdzenie, że sztuka ma wyrażać tylko to, co jest niezmienne, wieczne. Artysta czerpie z rzeczywistości, która jest zmienną i nieuchwytną, bierze z niej to, co jest w ciągłości i co jest wspólne, a tworzy dzieło o znaczeniu trwałym i wiecznym.”
Henryk Stażewski, 1932

Na wystawie zostaną zaprezentowane najbardziej charakterystyczne prace z kolejnych etapów powojennego okresu twórczości artysty. Stonowane kolorystycznie, monochromatyczne reliefy budowane przy użyciu czworobocznych asteroidów oraz metaliczne reliefy z lat 60-tych. Reprezentatywne dla twórczości z lat 70-tych reliefy formowane przy pomocy zmultiplikowanych kolorowych kwadratów oraz kompozycje z późniejszego okresu, w których głównym tematem staje się widmo rozszczepionego promienia światła. 
 
Wyjątkowym aneksem do wystawy będzie prezentacja unikatowego obrazu Władysława Strzemińskiego „Powidok słońca. Kobieta w oknie” z kolekcji Anny i Jerzego Staraków, który otwiera prezentację w kierunku przedwojennej aktywności artystycznej tercetu założycielskiego polskiej awangardy  Kobro – Strzemiński – Stażewski.
 
Henryk Stażewski był osobą, która w niezwykły sposób potrafiła zamienić każdą zajmowaną przez siebie przestrzeń w pełne znaczenia miejsce. Abstrakcja w jego wykonaniu to nie tylko powierzchnie obrazów, ale codzienne sprzęty i otoczenie. Artysta słynął ze wspaniałych zdobionych własnoręcznie szlafroków i butów.
 
Wystawę Henryk Stażewski | Spectra Art Space MASTERS można oglądać w budynku Spectra, przy ul. Bobrowieckiej 6 w Warszawie, od 23 kwietnia do 31 lipca 2016 roku, w każdą sobotę i niedzielę w godz. 11.00 – 18.00. W każdą pierwszą sobotę miesiąca, o godz. 11.00  zapraszamy również na kuratorskie oprowadzanie po wystawie oraz kolekcji Państwa Anny i Jerzego Staraków.
Wstęp wolny.