VIII Kongres Kobiet już za nami!

Po jasnej stronie mocy


Dwa dni intensywnych debat, paneli i warsztatów, podczas których podejmowaliśmy tematy ważne i budzące emocje nie tylko wśród kobiet. Na warsztat wzięliśmy sprawy społeczne, dotyczące nas bezpośrednio, ale i problemy kobiet zmuszonych do emigracji.
 
Zainteresowanie budziły spotkania poświęcone przedsiębiorczości kobiet, innowacyjności i odwagi w podejmowanych działaniach oraz te dotyczące nowych technologii, rozwoju osobistego, duchowego i zmian w edukacji. Dużą frekwencją cieszyły się spotkania podejmujące tematykę zdrowia (cukrzycy, szczepień, raka), ekologii, kultury, równości płci, partnerstwa i solidarności z mniejszościami seksualnymi. Odważnie poruszaliśmy kwestie, które nigdzie indziej nie mogły być głośno wypowiedziane.
 
Na kongresowej scenie gościliśmy wyjątkowe kobiety – wybitne profesorki, ekspertki, autorytety w różnych dziedzinach. Swoją wiedzą i doświadczeniem podzieliły się z nami: Danuta Hübner, Henryka Bochniarz, Magdalena Środa, Dorota Warakomska, Monika Płatek, Barbara Labuda, Małgorzata Fuszara, Ewa Kopacz, Hanna Gronkiewicz-Waltz, Wanda Nowicka, Małgorzata Omilanowska, Ewa Woydyłło-Osiatyńska, Olga Tokarczuk, Sylwia Chutnik, Krystyna Janda, Maja Ostaszewska, Agnieszka Holland, Manuela Gretkowska, Agnieszka Glińska, Barbara Nowacka, Kamila Gasiuk-Pihowicz, Paulina Młynarska, Eliza Michalik, Renata Kim. Polityczki, artystki, dziennikarki w rolach panelistek i moderatorek spotkań.

Na scenie głównej oraz scenie Parku Kobiet, w salach warsztatowych i w kuluarach, w strefie NGO’sów , przy stoiskach z książkami i przy kawie spotkały się kobiety z całej Polski, z dużych miast i małych wiosek. Wszystkie po jasnej stronie mocy!
 
Na VIII Kongres Kobiet zarejestrowało się blisko pięć tysięcy kobiet z Polski i zza zagranicy (m.in. z Austrii, Belgii, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Węgier, Białorusi i Ukrainy).
 
Wśród występujących były/-li: Wicemarszałkinie Sejmu Barbara Dolniak i Małgorzata Kidawa-Błońska, a także Olga Krzyżanowska i prezydentka Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz: Rzecznik Praw Obywatelskich, dr Adam Bodnar, Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania - Wojciech Kaczmarczyk i założyciel KOD Mateusz Kijowski („KOD dla kobiet”).
 
Nagroda Różnorodności VIII Kongresu Kobiet została w tym roku przyznana Robertowi Biedroniowi, a Nagroda VIII Kongresu - Barbarze Nowackiej.
 
Więcej informacji pod linkiem: https://www.kongreskobiet.pl