Oni mają to w naturze – pasję, naturalność i otwartość
Gala Herbapol Esencja Natury 2015


Podróżnik roku. Cegiełka zdrowia. Dzika kuchnia. Oryginalność spojrzenia – to hasła, które doskonale opisują tegorocznych laureatów wyróżnienia Herbapol Esencja Natury. Gala, odbyła się już po raz siódmy. Wyróżniliśmy osobowości ze świata nauki, sztuki i mediów za obecność natury w ich życiu i kierowanie się zasadami, które są z nią zgodne. Wśród laureatów znaleźli się: Ewa Wachowicz, Agnieszka Cegielska, Aleksander Doba, Łukasz Łuczaj i Paweł Młodkowski.

Na Gali pojawili się laureaci poprzednich lat: Łukasz i Paweł Golcowie, Maja Popielarska, Mariola Bojarska-Ferenc, Jacek Pałkiewicz, Maja Popielarska, Kinga Baranowska, Tomasz Sikora.
 
Tegoroczni laureaci pochodzą z różnych regionów Polski, wykonują rozmaite zawody, mają różne zainteresowania. Jest jednak coś co ich łączy - natura. Podążając za jej głosem odkrywają najważniejsze wartości, które pielęgnują i przekazują innym. 
 
Łukasz Łuczaj – laureat w kategorii „Wykorzystanie natury w pracach naukowych” – doskonale o tym wie. Znany głównie z publikacji na temat dzikich roślin jadalnych. Otrzymał nagrodę w uznaniu za artykuły naukowe, popularyzację wiedzy przyrodniczej. Eksperymenty ekologiczne i propagowanie idei "dzikiego ogrodu" nastawionego na maksimum bioróżnorodności. Odkrywanie zapomnianego potencjału przyrody, pasję botaniczno-poznawczą, niekonwencjonalny zmysł kulinarny pozwalający wykorzystać rośliny, o których nie myśleliśmy w kategoriach jadalnych, oraz stworzenie mieszkanki nasion typowych dla polskich pól i łąk, które zastosować można we własnym ogrodzie, a także opracowanie unikalnego współczesnego zielnika z przepisami kulinarnymi. Statuetkę wręczyła Maja Popielarska, laureatka z 2009 roku w kategorii „Propagowanie natury w mediach”.
 
Coraz więcej osób – również ze świata mediów –  to entuzjaści sportu, postrzegający ruch jako najlepszą formę wypoczynku. Dbają o zdrowy styl życia i zarażają tą postawą innych. Tegoroczną laureatką w kategorii „Inspiracja naturą w mediach” została Agnieszka Cegielska. Dziennikarka i prezenterka telewizyjna. Mówi o sobie: „Wyznaję zasadę, że z uśmiechem łatwiej idzie się przez życie. Wysyłam ludziom wyłącznie pozytywną energię i to samo otrzymuję w zamian" zaznacza. Nagrodzona za promienny uśmiech i pozytywną energię niezależnie od pory roku i pory dnia. Za umiejętność dzielenia pasji dziennikarskiej z potrzebą pomagania innym. Za troskę jaką obdarza Pani podopiecznych Fundacji Szkoła Otwartych Serc oraz propagowanie aktywnego, zdrowego stylu życia. Za umiejętność życia w zgodzie ze sobą i światem. Statuetkę Agnieszce Cegielskiej wręczyli laureaci Nagrody Esencja Natury dla Pokoleń 2014 – Łukasz i Paweł Golcowie. 
 
Natura tworzy sztukę w pełnym tego słowa znaczeniu. W zgodzie z hasłem „Herbapol – Masz to w naturze” – wierzymy, że człowiek to część przyrody, a przyroda to część człowieka. Podobnej myśli jest laureat w kategorii „Inspiracja naturą w sztuce” – fotograf i pilot paralotniowy Paweł Młodkowski. W ramach autorskich projektów fotografuje z lotu ptaka te fragmenty krajobrazu, które wyróżnia szczególna estetyka, harmonia lub ciekawa gra skojarzeń. Nagrodzony za oryginalność i odwagę spojrzenia "z góry" na otaczający nas świat. Za twórczą pasję i konsekwencję w podążaniu własną ścieżką artystyczną. Indywidualny styl i wyobraźnię, dzięki którym odkrywamy piękno natury z nowej perspektywy. Za podążanie własną drogą, na której jest miejsce na pasje i życie. Nagrodę Pawłowi Młodkowskiemu wręczyła Mariola Bojarska-Ferenc – laureatka z 2014 roku w kategorii „Propagowanie natury w mediach”. 
 
Bliski kontakt z naturą to oderwanie się od głośnych, zatłoczonych miast, oddanie się refleksji a także zdolność do ryzyka i pokonywanie przeszkód, które często niosą ze sobą żywioły takie jak: woda, wiatr… Konsekwentnie, od lat w bliskim kontakcie z naturą pozostaje Aleksander Doba, podróżnik roku 2015, laureat w kategorii „Inspiracja naturą w życiu”.  Walcząc o swoje marzenia w ciągu 13 dni przepłynął Polskę po przekątnej z Przemyśla do Świnoujścia. W ciągu 80 dni samotnie opłynął Bałtyk, później – Bajkał. W 7 miesięcy samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki. 69-letni Aleksander Doba lubi wyzwania. Podczas pierwszej wyprawy – z Afryki do Ameryki Południowej – przetrwał 50 tropikalnych burz. Druga przyniosła – kilka sztormów i 40 dób walki o wyrwanie się z wiatrowej pułapki w Trójkącie Bermudzkim. Już za kilka miesięcy – w maju 2016 r. planuje kolejną wyprawę kajakową - z Nowego Jorku do Portugalii. Nagrodzony za jedyny w swoim rodzaju wyczyn, który z pewnością nieprędko zostanie przez kogoś powtórzony. Za upór, samodzielność i konsekwencję w dążeniu do celu. Optymizm, hart ducha i wytrwałość w zmaganiach zarówno z trudnościami zewnętrznymi jak i słabościami własnego ciała. A także odwagę w realizowaniu marzeń, niesłabnącą energię i nieustającą młodość. Za przypomnienie nam, że marzenia są po to, żeby je realizować! Aleksander Doba otrzymał nagrodę z rąk Kingi Baranowskiej – laureatki z 2011 roku, w tej samej kategorii. Aleksander Doba nie ukrywał radości z obecności na Gali Herbapol i już zapowiedział przybycie na przyszłoroczną Galę wręczenia nagród. 
 
Jesteśmy silni wtedy, kiedy czerpiemy siłę z własnych korzeni. Kapituła firmy Herbapol Lublin S.A. postanowiła w tym roku przyznać Nagrodę Specjalną. Otrzymała ją Ewa Wachowicz znana z wielu pasji i niesłabnącej ciekawości świata. W uznaniu za wszechstronność w życiu zawodowym, za własną filozofię życia i energię, która towarzyszy jej każdego dnia i nieustanną otwartość na to, co oferuje natura. Twierdzi, że w życiu trzeba być odważnym i często ryzykować. 
 
Tegoroczną Galę poprowadziła laureatka nagrody Herbapol Esencja Natury 2014 - Paulina Sykut-Jeżyna. Wieczór uświetnił występ Patrycji Markowskiej.