Polpharma przyśpiesza inwestycje w biotechnologię


Polpharma podpisała umowę w sprawie prowadzenia wspólnych prac badawczych i rozwojowych w dziedzinie leków biopodobnych. Partnerem firmy w tym wspólnym przedsięwzięciu jest grupa Neuraxpharm należąca do Thomasa Strüngmanna.

W celu przyspieszenia prac nad nowoczesnymi lekami biopodobnymi oraz poszerzenia możliwości w zakresie ich rozwoju, produkcji i komercjalizacji na światową skalę Polpharma nawiązała współpracę ze strategicznym niemieckim partnerem – grupą Strüngmann, który dysponuje wieloletnim doświadczeniem w tej dziedzinie. Nawiązana współpraca pozwoli obu partnerom podzielić się kosztami i ryzykiem prac nad lekami biopodobnymi oraz gwarantuje równy udział w prawach do przyszłych leków.

To bardzo ważny krok, który przyśpieszy rozwój naszej firmy, a co najważniejsze – umożliwi wielu ciężko chorym pacjentom dostęp do skutecznej terapii lekami biopodobnymi. Powołanie joint venture jest dla nas także punktem wyjścia do ewentualnej szerszej współpracy z grupą Strüngmann również w dziedzinie innowacyjnych leków biologicznych – twierdzi Jerzy Starak, Przewodniczący Rady Nadzorczej Polpharmy.

Polpharma, która jest liderem polskiego rynku farmaceutycznego w zakresie markowych leków generycznych, już w 2010 r. podjęła strategiczną decyzję o wejściu na rynek leków biopodobnych. Leki tego typu są przyszłością współczesnej farmakoterapii ze względu na ich wysoką skuteczność i profil bezpieczeństwa, zwłaszcza w leczeniu chorób takich jak nowotwory czy schorzenia o podłożu immunologicznym. W grudniu 2012 r. w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym firma otworzyła największe centrum badań i rozwoju w Polsce, gdzie prowadzi prace nad trzema pierwszymi lekami biopodobnymi.