„Podwodny świat” Izabeli Łapińskiej
 

 W poniedziałek 23 czerwca br. w XVIII-wiecznej Starej Pomarańczarni w Łazienkach Królewskich w Warszawie odbył się pokaz najnowszej kolekcji Izabeli Łapińskiej  „Podwodny świat”. Projektantka zaprezentowała 24 kreacje z sezonu jesień/zima 2014/2015.  

Motywem przewodnim kolekcji jest konik morski, który zainspirował projektantkę swoim kształtem oraz barwą. Kreacje mają odcienie zieleni, szarości, błękitów i różu. Uszyte są z delikatnych jedwabi, ekologicznych skór oraz francuskich koronek, które są już znakiem rozpoznawczym Izabeli Łapińskiej. Praca nad kolekcją trwała rok z uwagi na wyjątkową, robioną ręcznie ze srebra i złota, biżuterię, która powstawała w pracowni jubilera. 
Efektem tej pracy są przepiękne detale wykorzystujące wizerunek konika morskiego pojawiającego się na guzikach, bransoletach, klamrach i zamkach.  Motyw przewodni pokazu pojawił się również na zaproszeniach. Został namalowany przez Włodzimierza Szpingera, malarza, którego nowa wystawa obrazów jest inspirowana podwodnym światem. 
 
 Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęło Narodowe Centrum Kultury. Nad przebiegiem pokazu czuwała Katarzyna Sokołowska, reżyserka pokazów mody oraz najważniejszych wydarzeń modowych w kraju. Kreacje Izabeli Łapińskiej zaprezentowała m.in. Kamila Szczawińska-modelka, która pracowała dla najsłynniejszych światowych projektantów: Valentino, Giorgio Armaniego, Chanel, Yves'a Saint Laurenta, Christiana Diora oraz Gucciego.  

Izabela Łapińska jest uzdolnioną projektantką, która nie poddaje się chwilowym trendom tylko lansuje ponadczasowy, kobiecy styl. Jej kreacje cenione są za wyjątkowość projektów, szlachetność tkanin, mistrzowskie wykonanie i zamiłowanie artystki do detalu. W swoich pracach odwołuje się do dziedzictwa narodowego jakim jest rękodzieło artystyczne, w tym m.in. hafciarstwo. Reaktywuje także dawno zapomniane polskie zawody dzięki ręcznemu wyrobowi guzików, brosz, czy klamer. 

Izabela Łapińska jest pierwszą polską projektantką, która podczas paryskiego tygodnia mody, w 2009 roku, zaprezentowała autorską kolekcję. W jednym z najsłynniejszych hoteli w Paryżu Le Meurice został zorganizowany pokaz  „Mon Petit Escargot”, którym projektantka zawojowała stolicę Francji. 
 
Po pokazie media pisały m.in.: „Przybyli goście byli zachwyceni jej szykownymi kreacjami, zwłaszcza ich oryginalnym wykończeniem (…). W stolicy światowej mody trudno czymś zaimponować i zachwycić. Polskiej projektantce to się udało”.
 
Izabela Łapińska jest też pierwszą polską projektantką, która nawiązała współpracę z marką John Lobb należącą do jednego z najbardziej prestiżowych domów mody na świecie - HERMĒS.
 
W pokazie najnowszej kolekcji projektantki udział wzięli przedstawiciele świata mediów i showbiznesu m.in. redaktorzy naczelni najpopularniejszych magazynów lifestylowych: Aneta Wikariak („Party” i „Flesz”), Jacek Szmidt („Twój Styl”), Katarzyna Przybyszewska („Viva”), Joanna Góra („Harper's Bazaar Polska”)  oraz Beata Tyszkiewicz, Katarzyna Skrzynecka, Alicja Resich-Modlińska, Alicja Węgorzewska, Lidia Popiel, Beata Ścibakówna i Joanna Koroniewska.