Medana inwestuje w rozwój produkcji w ŁSSE


Medana Pharma S.A. - lider w produkcji leków pediatrycznych i preparatów witaminowych - rozbudowuje park maszynowy i infrastrukturę w zakładzie w Sieradzu. Zakup nowoczesnej linii do produkcji miękkich kapsułek żelatynowych pozwoli zwiększyć efektywność produkcji o 130% w skali roku. Wartość przedsięwzięcia wyniosła ponad 4,3 mln euro i w całości została sfinansowana ze środków własnych. Firma zwiększa także zatrudnienie.
 
Medana Pharma S.A. – wchodząca w skład grupy Polpharma – w ramach wzmacniania konkurencyjności oferty zainwestowała w nowoczesne maszyny i urządzenia, czołowego producenta linii kapsułek żelatynowych na świecie, włoskiej firmy Pharmagel Engineering. Dodatkowo usprawniła i unowocześniła infrastrukturę fabryki oraz wybudowała zaawansowane technologicznie laboratorium mikrobiologiczne. Program inwestycyjny pozwoli zwiększyć moce produkcyjne z dotychczasowych 260 milionów kapsułek do 600 milionów kapsułek rocznie. Tym samym zdolności produkcyjne wzrosną o 340 mln kapsułek rocznie. Szacowana sprzedaż w 2013 roku wyniesie 400 mln kapsułek. Strategia firmy zakłada zwiększenie zatrudnienia, a także przeprowadzenie specjalistycznych szkoleń dla pracowników.
 
„Zdecydowaliśmy się na rozbudowę mocy produkcyjnych i unowocześnienie infrastruktury zakładu w związku z rosnącym popytem na oferowane przez nas produkty. Jesteśmy świadomi faktu, że inwestując w nowoczesne technologie zwiększamy swoją konkurencyjność na rynku. Przyjęta przez firmę strategia rozwoju pozwoli na rozwijanie portfela wytwarzanych produktów oraz zwiększenie produkcji dotychczasowego asortymentu. Dzięki temu będziemy mogli jeszcze szybciej i efektywniej odpowiadać na zapotrzebowanie nawet najbardziej wymagających klientów, w tym skrócić czas dostawy, obniżyć koszty wytwarzania i zwiększyć elastyczność produkcji” – mówi Agnieszka Raczko-Wojczyszyn, prezes Medana Pharma S.A.
 
Wzrost zdolności produkcyjnych firmy zapewni ciągłą rynkową dostępność produktów dla pacjenta. Nowa linia produkcyjna pozwoli spółce wytwarzać kapsułki o dowolnej wielkości, kolorze czy kształcie, co jest szczególnie istotne przy preparatach dedykowanych niemowlętom.
 
Niezależnie od dedykowanych projektów inwestycyjnych Medana Pharma S.A. co roku inwestuje w zakład ok 5 mln zł. Związane jest to przede wszystkim z systematycznie rosnącą produkcją, także innych dywizji spółki. Zgodnie z przyjętą strategią rozwoju w najbliższych latach, firma skoncentruje się przede wszystkim na zwiększeniu wolumenu sprzedaży miękkich kapsułek żelatynowych dla produktów własnych, zarówno tych już dostępnych, jak i nowych, dopiero wprowadzanych na rynek, a także na rozwoju produkcji i sprzedaży
preparatów w postaciach płynnych ( zawiesiny i roztwory), które są drugim obok kapsułek obszarem specjalizacji Medany.