„Ja, kapitan”- autobiografia kapitana Tadeusza Wrony


Tadeusz Wrona, pilot PLL LOT, człowiek, który w zdumienie wprowadził cały świat lądując, jako pierwszy w historii, Boeingiem 767 bez podwozia wydał autobiografię pt. „Ja, kapitan”. Z tej okazji 21 października w restauracji Belvedere odbyła się uroczysta premiera książki. Spotkanie poprowadził Tadeusz Sznuk. Wzięli w nim udział m.in. przedstawiciele mediów, środowiska opiniotwórcze, artyści, branża lotnicza i rektorzy uczelni wyższych.

 

Czytelnicy autobiografii kapitana Tadeusza Wrony będą mieli okazję dowiedzieć się nie tylko tego, co czuł w momencie, kiedy w jego rękach spoczywało życie wielu ludzi, ale też poznać całą historię jego życia.
 
Kapitan w swojej książce opowiada o marzeniach, pasjach, ideałach, o pokonywaniu przeszkód i wykorzystywaniu szczęśliwych zbiegów okoliczności. Odtwarza swoją życiową drogę od zółtodzioba, stawiającego pierwsze kroki w sporcie szybowcowym do kapitana najnowocześniejszego pasażerskiego samolotu świata - Dreamlinera. 
 
Człowiek, który w perfekcyjny sposób ocalił wiele istnień ludzkich od dziecka zafascynowany był lotnictwem. Ojciec nauczył go rozpoznawać samoloty po odgłosach silników, razem sklejali drewniane modele szybowców, które później puszczali z okna swojego mieszkania. Po osiągnięciu pełnoletności Tadeusz Wrona wstąpił do Aeroklubu Ziemi Lubuskiej. O swoim pierwszym locie szybowcem, który był dla niego nieziemskim przeżyciem, powiedział: 
 
„Przeżywałem każdą sekundę tej podniebnej żeglugi i już wiedziałem, że latanie jest tym, co chciałbym w życiu robić. Więcej. To jest to, co muszę w życiu robić!” .
 
Książka kapitana Wrony może być inspiracją dla wszystkich ludzi, którzy mają pasję. Udowadnia, że jeżeli człowiek czegoś w życiu pragnie, może swoje marzenia zrealizować. Dzięki uporowi i konsekwencji można stać się nawet bohaterem. 
 
„Chciałem, żeby taki był przekaz mojej książki, żeby ktoś kto będzie chciał ją przeczytać, wiedział, że warto dążyć do wyznaczonego celu, bo trudności w pierwszym odczuciu wydają się przesadzone, ale przez upór można pomału je pokonać. Osiągnięcie celu jest nagrodą za ten trud” – powiedział kapitan.
 
Autobiografię kapitana opublikowało Wydawnictwo Poznańskie, które wydaje m.in. literaturę naukową i popularnonaukową oraz współczesną literaturę piękną polską i obcą, a także pamiętniki, wspomnienia, reportaże, szkice krytyczne i historycznoliterackie. 
 
Patronami medialnymi autobiografii kapitana Wrony są: Wp.pl, Radio Kampus, Business Traveller, Sukces, TRENDY Art of Living, Skrzydlata Polska, Lotnictwo, Przegląd Lotniczy, Finelife.pl. i Tygodnik Powszechny. Książka dostępna jest w m.in. w sieci księgarń Empik i Matras.