Centralne Obchody Światowego Dnia Serca w Lublinie


W niedzielę, 29 września 2013, odbyły się Centralne Obchody Światowego Dnia Serca w Lublinie.Organizatorem wydarzenia już po raz jedenasty było Polskie Towarzystwo Kardiologiczne. W zabytkowej części miasta, na Placu Zamkowym, artyści oraz kardiolodzy przekonywali uczestników do profilaktyki zdrowotnej, ze szczególnym uwzględnieniem chorób serca. Mieszkańcy województwa lubelskiego mogli skorzystać z bezpłatnych badań, porad ekspertów oraz licznych atrakcji zapewnionych przez partnerów wydarzenia.

 
Światowy Dzień Serca jest przedsięwzięciem międzynarodowym zainicjowanym przez World Heart Federation z udziałem World Health Organisation (WHO), UNESCO i UNICEF’u. Centralne obchody odbywają się co roku jednocześnie w ponad 100 krajach na całym świecie. Celem tego wydarzenia jest zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej chorób serca oraz promocja zdrowego stylu życia. Hasło tegorocznych obchodów brzmiało: „Kierunek – zdrowe serce”.
 
Podczas Centralnych Obchodów Światowego Dnia Serca w Lublinie uczestnicy chętnie korzystali z bezpłatnych badań, takich jak: pomiar ciśnienia, glukozy i cholesterolu, EKG. W mobilnej przychodni Servier można było m.in. zbadać echo serca i  wysłuchać wskazówek dotyczących rehabilitacji osób z wszczepionymi urządzeniami kardiologicznymi. Grupa Polpharma z pomocą lekarzy, pielęgniarek oraz specjalnie przygotowanej aplikacji  przeprowadziła badanie przesiewowe, dzięki któremu można było sprawdzić wiek swojego serca. Mieszkańcy chętnie korzystali z porad ekspertów, kardiologów i dietetyków. Łącznie ze wszystkich badań skorzystało ponad 1500 zł przebadanych.

Piknik edukacyjny w Lublinie odwiedziło wielu znanych artystów, którzy wraz z ekspertami - najlepszymi polskimi kardiologami - mobilizowali uczestników do zmiany stylu życia i porzucenia złych nawyków. Do większej aktywności fizycznej, zdrowej diety i badań profilaktycznych zachęcali ze sceny: Marzena Rogalska, Łukasz Borkowski z TVP Lublin, Mariola Bojarska-Ferenc, Edyta Jungowska, Bożena Dykiel, Ewa Kasprzyk z córką,  Małgorzata Bernatowicz, Anna Głogowska i Tomasz Baranowski.

Natomiast do wspólnej zabawy porwali uczestników: Marika, duet MashMish, Majka Jeżowska, Kabaret Mimika,
Miasto Kobiet z Lublina i zespół taneczny Arabeska. Wydarzenie zakończył koncert Eweliny Lisowskiej, której wyjątkowy głos i temperament uświetnił centralne obchody Światowego Dnia Serca w Lublinie.
 
Podczas Centralnych Obchodów Partnerzy nie zapomnieli także o najmłodszych. Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA zadbało o interesujące zajęcia, m.in. skręcanie balonów w kolorowe zwierzaki, edukacyjny kącik rysunkowy, malowanie buziek. Dodatkową atrakcją byli także szczudlarze i klauni.