W dniach 14-15 września 2012 w Warszawie odbył się IV Kongres Kobiet pod hasłem „Aktywność, Przedsiębiorczość, Niezależność”.

Czwarta edycja Kongresu Kobiet upłynęła pod hasłem aktywności i przedsiębiorczości kobiet – zarówno na rynku pracy, jak i w organizacjach pozarządowych oraz inicjatywach lokalnych. W tym roku spotkanie uświetniło 9,5 tys. uczestników, goście z 32 krajów i ponad 100 wystawców. Wszyscy mogli wziąć udział w 6 sesjach plenarnych,21 panelach równoległych, a także przysłuchiwać się debatom podczas 3 okrągłych stołów.

W trakcie dwu-dniowego festiwalu święta kobiet można było spotkać i zapoznać się z poglądami wielu znanych osób, głównie kobiet, autorytetów ze świata polityki, mediów kultury i nauki. Wybitne osoby, które wsparły tegoroczny kongres to m.in.: pierwsza dama RP Anna Komorowska, Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, czy Barbara Labuda, Wanda Nowicka, Maria Czubaszek, Kinga Rusin, Olga Kozierowska, Beata Tadla, Hanna Bakuła, Krystyna Kofta i wiele, wiele innych.
IV Kongres Kobiet uświetniła wizyta Premiera Donalda Tuska, któremu Zarząd kongresu przedstawił listę postulatów. Premier zobowiązał się, że powstanie projekt naprzemiennego umieszczania kobiet i mężczyzn na listach wyborczych. Pełna lista postulatów.
Tradycyjnie, jak co roku podczas spotkania przyznano wyróżnienia. W tej edycji Nagrodę Specjalną przyznano Barbarze Labudzie - wieloletniej posłance na Sejm RP, działaczce opozycji demokratycznej w czasach PRL, współzałożycielce Unii Demokratycznej, a obecnie minister świeckości państwa i wielokulturalności w Gabinecie Cieni Kongresu Kobiet. Tegoroczna laureatka podkreśliła, że największą wartością Kongresu jest przywództwo zbiorowe opierające się na umiejętności współpracy.
Po raz pierwszy wyróżniono także prezesa-mężczyznę. Nagrodę otrzymał Prezes warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych Ludwik Sobolewski, za skuteczność wprowadzania różnorodności w firmie pod względem wieku i płci "Wierzymy w to, że świat zdominowany przez mężczyzn byłby nudny i przygnębiający" –dodał Ludwik Sobolewski odbierając nagrodę. W tym roku utworzono także nową kategorię „Specjalne Wyróżnienie Kongresu Kobiet”, które otrzymała pełnomocniczka kongresu na Warmii i Mazurach, wiceprezeska elbląskiego Stowarzyszenia „Serce za Uśmiech” - Jadwiga Król. W ubiegłych latach Nagrodami Specjalnymi zostały uhonorowane Olga Krzyżanowska, prof. Maria Janion i Henryka Krzywonos-Strycharska.
Uczestnicy najchętniej brali udział w panelach plenarnych o tematyce: „Kobiety i współczesne formy przywództwa niekonwencjonalnego”, „Finanse są z Marsa a kobiety z Wenus”, „Firmy Rodzinne-Kobiety na zakręcie” oraz wiele innych. Głównym wydarzeniem pierwszego dnia Kongresu w Sali Kongresowej okazały się liczne spotkania i sesje dyskusyjne. Wymienić tu można m.in. sesję prowadzoną przez Henrykę Bochniarz, której uczestniczkami były: Danuta Hübner, Magdalena Środa, Katarzyna Duczkowska-Małysz, Małgorzata Fuszara, Anna Karaszewska, Lena, Barbara Kolarsko-Bobińska, Beata Stelmach.
Uczestnicy, którzy poszukiwali odrobiny relaksu mogli skorzystać z licznych atrakcji Parku Kobiet. Dużym zainteresowaniem cieszyła się inicjatywa „Nie czytasz nie idę z Tobą do łóżka” organizowana w Kąciku Czytelniczym, w którym była możliwość sfotografowania się ze swoją ulubioną książką w łożu małżeńskim. Do innych ciekawych akcji należało m.in. pokaz mody 40+ oraz możliwość wykonania bezpłatnych badań krwi, oznaczenia poziomu cholesterolu i glukozy, jak również konsultacji lekarskich. Natomiast przed gmachem Sali Kongresowej chętni mogli zarejestrować się w bazie dawców szpiku kostnego w ramach akcji „Krewniacy”.
Pierwszy dzień kongresu zakończył się koncertem KAYAH oraz zespołu KALIMA z Luksemburga. Natomiast zakończenie tegorocznej edycji uświetnił występ 73 letniej DJ Wiki.
W trakcie IV Kongresu Kobiet agencja BCMFD Media Communications była odpowiedzialna za opracowanie scenariusza i reżyserię scen: Sali Kongresowej i Parku Kobiet. Ponadto, koordynację pracy techników, kontakt z gwiazdami muzycznymi, moderatorami scen, prelegentami i wystawcami. Przedstawiciele nadzorowali przebieg sesji plenarnych i współpracę z tłumaczami.
www.kongreskobiet.pl