Światowy Dzień Serca w Zamościu

Relacja z wydarzenia

W niedzielę 28 września tłumy mieszkańców Zamościa na Rynku Wielkim świętowały obchody Światowego Dnia Serca. Celem tego święta była profilaktyka chorób serca. W panelach eksperckich na scenie, kardiolodzy mówili o tym, co służy sercu i jak o nie dbać. Organizatorem tego święta był lubelski oddział Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Do zdrowego trybu życia zachęcali również artyści – Majka Jeżowska oraz Witold Paszt. Piknik urozmaicały występy na scenie, gdzie poza Majką Jeżowską i zespołem Vox pojawili się także - zespół country Winchester 2005, Centrum Uśmiechu, Teatr Muzyczny z Lublina oraz szkoła TAI CHI CHUAN. Ponadto w katedrze odbył się koncert chóru Rezonans.


Nie zabrakło również atrakcji dla dzieci, które mogły podziwiać m.in. sztuki walk Zamojskiego Bractwa Rycerskiego, wybuchy historycznych armat, wziąć udział w zabawach przygotowanych przez harcerzy z hufca ZHP z Zamościa a także pobawić się na dmuchańcach. Tegoroczne obchody Światowego Dnia Serca zakończył koncert gwiazdy dnia – zespołu BAJM.

Duże zainteresowanie wzbudzała ścieżka zdrowia, na którą składały się stanowiska medyczne, gdzie można było przeprowadzić bezpłatne badania m.in. dokonać pomiaru ciśnienia, cholesterolu, uzyskać porady dietetyczne, wykonać ocenę ryzyka sercowo-naczyniowego. W czasie pikniku ponad 650 osobom przebadano wszystkie elementy oceny ryzyka wg. score, ponad 500 osobom przebadano poziom cukru we krwi.

Kolejki ustawiały się już przed godz. 9.00. W momencie kulminacyjnym w czasie koncertu Bajmu na zamojskim rynku było ok. 6-7 tys. ludzi. Przez cały dzień piknik odwiedziło kilkanaście tysięcy ludzi.

Zawały i choroby serca to najczęstsza przyczyna zgonów w dzisiejszym świecie. Rocznie z tego powodu umiera 17,5 miliona osób. Ograniczając czynniki ryzyka takie jak: niezdrowa, wysokotłuszczowa dieta, mała aktywność fizyczna, palenie papierosów, można zapobiec chorobom serca i mieć wpływ na to, żeby serce starzało się wolniej.
 
Światowy Dzień Serca to jeden ze sposobów edukowania ludzi w zakresie zdrowego trybu życia i ochrony serca. Obchodzony jest w ponad 100 krajach na całym świecie. 

Sponsorzy:
Główny Sponsor – Polocard
Główny Sponsor Medyczny – Servier