TERESA PĄGOWSKA | Spectra Art Space MASTERS

W Warszawie przy ul. Bobrowieckiej 6 w Spectra Art Space, można oglądać prace Teresy Pągowskiej, w ramach kolejnej odsłony świetnie przyjętego przez publiczność i krytyków cyklu Spectra Art Space MASTERS.

Wystawa obejmuje obrazy od bardzo wczesnych z 1961 roku, przez kolejne dekady, aż do roku 2006. Teresa Pągowska mówiła, że malowanie jest dla niej życiem, miłością i spełnieniem. Niektóre obrazy malowała nawet przez rok. Musiał zaistnieć bardzo ważny powód, by obraz powstał. Malowała codziennie, a ostatnie prace stworzyła w 2006 roku, kilka miesięcy przed śmiercią. Skupiała się na sylwetce ludzkiej, kobiecej. Z czasem na jej obrazach pojawiały się także zwierzęta. Zawsze zdradzała nieprzeciętną wrażliwość kolorystyczną. Bardzo szybko weszła do kanonu polskiej sztuki.

"Ta artystka nie wymaga wielu przypomnień i opowieści, bo jest wspaniale znana nie tylko jako malarka, ale także jako pedagog wielu uczelni artystycznych w Polsce, która angażowała się w życie kulturalne powojennej Polski bardzo aktywnie. Poziomów, tej wspaniałej osobowości jest wiele – opowiada kuratorka wystawy Ania Muszyńska - My chcieliśmy skupić się na jej malarstwie, na sednie jej osobowości. Teresa Pągowska mówiła, że bycie doskonałym to nie jest taka fajna sprawa, a nawet nudna. Bycie w błędzie i zrobienie z tego błędu wyjątkowej sytuacji, szukanie go i stworzenie z niego siły, która niesie taki ładunek prawdy i ogromnych napięć przeżywanych przez artystkę, że odbiorca nie może się mu oprzeć".

Wystawa prezentuje obrazy Teresy Pągowskiej z kolekcji Anny i Jerzego Staraków, Muzeum Sztuki w Łodzi oraz kolekcji prywatnych.

Teresa Pągowska | Spectra Art Space Masters
Fundacja Rodziny Staraków | Spectra Art Space
Wstęp wolny

Wystawa otwarta codziennie | 10:00 - 18:00
do 5 czerwca 2022
Bobrowiecka 6 | Warszawa
Więcej informacji na www.starakfoundation.org