MARIA JAREMA | ANDRZEJ WRÓBLEWSKI

Realizm istotny

19 grudnia 2019 - 12 kwietnia 2020

Wystawa prezentuje dwie wielkie osobowości polskiej sztuki, które w znaczący sposób ujawniły własną indywidualność i uniwersalność w burzliwym okresie tuż po II wojnie światowej, tworząc równolegle w Krakowie lat 40-tych i 50-tych.

Maria Jarema i Andrzej Wróblewski reprezentują nowoczesne malarstwo powojenne, spod znaku „realizmu istotnego”, o którym pisali Mieczysław Porębski i Tadeusz Kantor w kluczowym manifeście "Pro domu sua" z 1946 roku. Realizmu, który sprzeciwia się płytkiemu i nic nie znaczącemu mimetyzmowi, a staje się pretekstem do wyrażania istoty rzeczy. Realizmu, którego formuła, może z powodzeniem udźwigąć abstrakcyjne i niejednoznaczne treści, i wreszcie którego nowa forma nie lekceważy dokonań awangardy. 

Wystawa prezentuje dzieła Marii Jaremy oraz Andrzeja Wróblewskiego z kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi, Ośrodka Dokumentacji Twórczości Tadeusza Kantora Cricoteka, kolekcji Teresy i Andrzeja Starmachów oraz kolekcji Anny i Jerzego Staraków.

Wystawę można oglądać w budynku Spectra, przy ul. Bobrowieckiej 6 w Warszawie do 12 kwietnia 2020, codziennie w godz. 11.00-18.00. W każdą pierwszą sobotę miesiąca, o godz. 11.00 zapraszamy na kuratorskie oprowadzanie po wystawie oraz kolekcji Państwa Anny i Jerzego Staraków. Wstęp wolny.
 
www.starakfoundation.org