Wystawa prac Wojciecha Fangora | Spectra Art Space Masters


24 kwietnia 2015 eksperymentalna przestrzeń poświęcona sztuce współczesnej – Spectra Art Space gościła jednego z najważniejszych mistrzów malarstwa, grafiki, plakatu i rzeźby – Wojciecha Fangora. Na wernisażu obecny był 93 letni artysta wraz z żoną Magdaleną Shummer-Fangor Aby uczcić mistrza i jego prace, na wernisaż licznie przybyli wielbiciele sztuki m.in. Allan Starski, Leszek Balcerowicz, Jan Krzysztof Bielecki, Maryla Rodowicz, Andrzej Pągowski, Lech Majewski, Andrzej Dudziński, Feliks Falk, Szymon Majewski, Alicja Resich-Modlińska, Waldemar Dąbrowski, Kinga Rusin i wiele innych znamienitych osób.
Goście wernisażu mogli obejrzeć prace Wojciecha Fangora z kolekcji Anny i Jerzego Staraków, w tym najbardziej rozpoznawalne opartowskie kompozycje abstrakcyjne, czarno- białą kompozycję #28 z 1964 roku, ukazującą mistrzostwo warsztatu, czy pointylistyczny portret Jerzego Kosińskiego, z cyklu obrazów telewizyjnych, jak i eksperymentalne i przykuwające uwagę krytyków Struktury przestrzenne.

Głównym punktem programu było zaprezentowanie najnowszej realizacji mistrza, przygotowanej specjalnie z myślą o przestrzeni Spectra Art Space Prezentacja przywołuje istotne dla całego ouvré Wojciecha Fangora zagadnienie, jakim jest przestrzeń. Efektem poszukiwań, rozpoczętych pod wpływem wybitnego architekta i teoretyka sztuki oraz przyjaciela artysty, Stanisława Zamecznika, są między innymi eksperymentalne i przykuwające uwagę krytyków struktury przestrzenne. Specjalne miejsce zajmują w twórczości artysty dwie wyjątkowe realizacje, przypomniane na wystawie, tak zwane sygnatury Zamecznik oraz Fangor.
 
Od 1 maja do 26 lipca 2015 roku, każdy może przyjść i bezpłatnie obejrzeć prace Wojciecha Fangora. Pierwsze oprowadzanie kuratorskie zaplanowane jest 9 maja 2015 o godz. 11:00. Kolejne przewidziane są w każdą pierwszą sobotę miesiąca.

Wojciech Fangor | Spectra Art Space MASTERS - budynek Spectra, przy ul. Bobrowieckiej 6 w Warszawie, w każdą sobotę i niedzielę w godz. 11.00 – 18.00.

Wojciech Fangor urodził się w 1922 roku w Warszawie. Jest jednym z najważniejszych polskich twórców, klasyk współczesności, który wywarł istotny wpływ na kształt polskiej i światowej sztuki po II wojnie światowej. Malarz, grafik, rzeźbiarz, współtwórca Polskiej Szkoły plakatu, autor scenografii (w tym scenografii baletowych) oraz projektów architektoniczno-urbanistycznych. Wraz ze Stanisławem Zamecznikiem, współtwórca pierwszej w Polsce instalacji environment (Studium przestrzeni, 1958). W 1961 roku Fangor wyjechał z kraju, od 1966 roku zamieszkał w USA, gdzie tworzył i wykładał na wielu uczelniach. W 1970, jako jedyny dotychczas polski artysta, miał indywidualną wystawę w Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku. W tym okresie stworzył najsłynniejszy na świecie cykl prac z charakterystycznymi okręgami i falami, które stały się swoistymi symbolami op-artu. 

Stypendysta Institute for Contemporary Art w Waszyngtonie (1962) i Ford Foundation w Berlinie Zachodnim (1964-65). Wykładowca na Bath Academy of Art w Corsham, Wiltshire w Anglii, Farleigh Dickinson University, Madison, N.J. w Stanach Zjednoczonych oraz Graduate School of Design, Harvard University, Cambridge, Massachusetts. Do Polski wrócił w 1999 roku, osiadł w Błędowie w okolicach Radomia, gdzie stworzył nową pracownię, rzeźbi i maluje.

Fangor współpracował także z architektami: m.in. przy projektowaniu Centralnego Domu Towarowego w Warszawie, Pawilonu Polskiego na Wystawę Światową w Brukseli, Pawilonów Polskich w Nowym Jorku i w Paryżu czy projekcie wnętrz Dworca Warszawa – Śródmieście. Artysta w 2007 roku opracował projekt końcowego wystroju siedmiu stacji II linii metra w Warszawie. W ten sposób powstała największa na świecie podziemna galeria op-artu.

Odznaczony Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" oraz Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Więcej informacji na stronie www.starakfoundation.org
Fundacja Rodziny Staraków | Spectra Art Space
Bobrowiecka 6 | Warszawa
Info@starakfoundation.org