WOJCIECH FANGOR | SPECTRA ART SPACE MASTERS


Malarstwo moje było i jest oparte
na doznaniach zmysłowych, na iluzjach, na ciekawości.
Reaguję na różne bodźce, lubię patrzeć z różnych punktów widzenia.
Rozmaita tematyka stawia różne konieczności działania.
Nie umiem rezygnować z podniet, nie mogę ich kontrolować. 
Stąd różnorodność stylistyczna i tematyczna.
Fascynuje mnie zmienność dzisiejszego czasu.
Płyniemy w czasie ruchem nie jednostajnym, ale przyspieszonym.
Charakter tego ruchu ujawnia zmiany rytmem o wiele bardziej częstotliwym
niż było to kiedykolwiek w przeszłości.
Słyszę gwizd zbliżającego się pociągu o niepokojącym efekcie Dopplera.
Mam uczucie rozkojarzenia
.”
Wojciech Fangor  ( Santa Fe 1989 r. )do katalogu wystawy „Wojciech Fangor - 50 lat Malarstwa“ w Zachęcie (1990).

Od 25 kwietnia do 26 lipca 2015 roku, każdy będzie mógł bezpłatnie obejrzeć prace wybitnego malarza, grafika, plakacisty i rzeźbiarza – Wojciecha Fangora. Wystawa dedykowana twórczości Wojciecha Fangora, kontynuuje myśl podjętą przez Spectra Art Space w cyklu Masters. Artysta należy do grona najważniejszych światowych klasyków współczesności, a co dodatkowo cenne, nadal aktywnie tworzy.

Na wystawie zostanie zaprezentowana najnowsza realizacja mistrza. Prezentacja przywołuje istotne dla Wojciecha Fangora zagadnienie, jakim jest przestrzeń. Efektem poszukiwań, rozpoczętych pod wpływem wybitnego architekta i teoretyka sztuki oraz przyjaciela artysty, Stanisława Zamecznika, są zarówno najbardziej rozpoznawalne opartowskie kompozycje abstrakcyjne, jak i eksperymentalne i przykuwające uwagę krytyków Struktury przestrzenne. Specjalne miejsce zajmują w twórczości artysty dwie wyjątkowe realizacje, przypomniane na wystawie, tak zwane sygnatury Zamecznik oraz Fangor.

Wystawę uzupełniają prace z kolekcji Anny i Jerzego Staraków, w tym „klasyczne”, elektryzujące i wibrujące kolorem koła i fale, czaro- biała kompozycja #28 z 1964 roku, ukazująca mistrzostwo warsztatu, czy pointylistyczny portret Jerzego Kosińskiego, z cyklu obrazów telewizyjnych.

Wojciech Fangor urodził się w 1922 roku w Warszawie. Jest jednym z najważniejszych polskich twórców, klasyk współczesności, który wywarł istotny wpływ na kształt polskiej i światowej sztuki po II wojnie światowej. Malarz, grafik, rzeźbiarz, współtwórca Polskiej Szkoły plakatu, autor scenografii (w tym scenografii baletowych) oraz projektów architektoniczno-urbanistycznych. Wraz ze Stanisławem Zamecznikiem, współtwórca pierwszej w Polsce instalacji environment (Studium przestrzeni, 1958). W 1961 roku Fangor wyjechał z kraju, od 1966 roku zamieszkał w USA, gdzie tworzył i wykładał na wielu uczelniach. W 1970, jako jedyny dotychczas polski artysta, miał indywidualną wystawę w Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku. W tym okresie stworzył najsłynniejszy na świecie cykl prac z charakterystycznymi okręgami i falami, które stały się swoistymi symbolami op-artu.  Stypendysta Institute for Contemporary Art w Waszyngtonie (1962) i Ford Foundation w Berlinie Zachodnim (1964-65). Wykładowca na Bath Academy of Art w Corsham, Wiltshire w Anglii, Farleigh Dickinson University, Madison, N.J. w Stanach Zjednoczonych oraz Graduate School of Design, Harvard University, Cambridge, Massachusetts. Do Polski wrócił w 1999 roku, osiadł w Błędowie w okolicach Radomia, gdzie stworzył nową pracownię, rzeźbi i maluje.

Fangor współpracował także z architektami: m.in. przy projektowaniu Centralnego Domu Towarowego w Warszawie, Pawilonu Polskiego na Wystawę Światową w Brukseli, Pawilonów Polskich w Nowym Jorku i w Paryżu czy projekcie wnętrz Dworca Warszawa – Śródmieście. Artysta w 2007 roku opracował projekt końcowego wystroju siedmiu stacji II linii metra w Warszawie. W ten sposób powstała największa na świecie podziemna galeria op-artu. Odznaczony Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" oraz Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Wystawę Wojciech Fangor | Spectra Art Space MASTERS można oglądać w budynku Spectra, przy ul. Bobrowieckiej 6 w Warszawie, od 25 kwietnia do 26 lipca 2015 roku, w każdą sobotę i niedzielę w godz. 11.00 – 18.00.

Więcej informacji na stronie www.starakfoundation.org
Fundacja Rodziny Staraków | Spectra Art Space
Bobrowiecka 6 | Warszawa
Info@starakfoundation.org