300 miliardów złotych – wiadomo, jak je ugryźć


W latach 2014–2020 Polska otrzyma 300 miliardów z funduszy unijnych. O tym, jak miasta i regiony mogą pozyskać środki z owego budżetu, mówiono podczas konferencji „Inteligentny Marketing Miejsc – jak ugryźć 300 mld złotych?”, która odbyła się 9 maja br. w Sali Notowań Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. W drugiej części spotkania przedstawiono inspirujące przykłady najciekawszych zrealizowanych działań promocyjnych.

 
Polskie miasta i regiony od kilku już lat traktują promocję i budowanie wizerunku jako jedno z kluczowych zadań zwiększających konkurencyjność miejsca. – W nowej perspektywie finansowej UE na lata 2014–2020, do której dokumenty operacyjne są teraz przygotowywane na poziomie poszczególnych krajów, prawdopodobnie nie będzie środków wprost dedykowanych zadaniom promocyjnym jednostek samorządu terytorialnego (JST). W tej sytuacji powstaje pytanie, czy i w jakim zakresie możliwe będzie programowanie działań marketingowych JST z wykorzystaniem funduszy UE w latach 2014–2020 – wyjaśnia Adam Mikołajczyk z Best Place – Europejskiego Instytutu Marketingu Miejsc, organizator konferencji. – Jak wynika z aktualnych przesłanek i prezentacji zaproszonych gości, miasta i regiony, chcąc się promować, będą musiały przygotować projekty, których realizacja będzie wpisywała się w trzy cele: wzrost konkurencyjności, wzrost spójności terytorialnej i poprawę sprawności państwa – dodaje Adam Mikołajczyk.


Gościem specjalnym konferencji był Juan Carlos Belloso Gil z agencji Future Places, ekspert Instytutu Best Place, który realizował wiele projektów marketingu miejsc na całym świecie, w tym dla Barcelony podczas Igrzysk Olimpijskich w 1992 r. W podsumowaniu swego wystąpienia sformułował rekomendacje dotyczące promocji dla polskich miast i regionów. –Znak identyfikacyjny, tzw. logo miasta, to dopiero początek. Istotna jest strategia, sposoby, w jakie ją zrealizujemy i konsekwencja w działaniu. Żadna promocja się nie uda, jeśli będzie tworzona jedynie w zaciszu urzędniczych gabinetów.  – podsumował ekspert.


Agencja BCMFD media communications odpowiedzialna była za współpracę z mediami.

Więcej informacji:
http://300mld.bestplaceinstytut.org/