Wystawa fotograficzna „Poza Czasem”. Inauguracja Spectra Art Space przy ul. Bobrowieckiej 6 w Warszawie

Projekt Spectra Art Space zakłada stworzenie nowej, eksperymentalnej przestrzeni dedykowanej sztuce współczesnej. Od lutego 2013 w budynku Spectra przy ul. Bobrowieckiej 6 można obejrzeć wystawę fotograficzną „Poza czasem”. To już kolejny projekt Fundacji Rodziny Staraków w tym miejscu. Inauguracja, która odbyła się 12 lutego była okazją do spotkania i rozmowy z Jerzym Starakiem oraz kurator wystawy Anetą Muszyńską. Ekspozycja skierowana jest zarówno do pracowników budynku, jak i mieszkańców Warszawy.

Wystawa fotografii „Poza czasem” jest kolejną prezentacją z obszaru sztuki współczesnej, podjętą i realizowaną przez Fundację Rodziny Staraków. Do tej pory fundacja zorganizowała dwie wystawy prezentujące twórczość najmłodszego pokolenia artystów: Young Creation Plan Malarstwo i Young Creation Plan Rzeźba. Na wystawie „Poza czasem” prezentowane są prace Ewy Doroszenko, Aleksandry Buczkowskiej, Doroty Kozieradzkiej, Agaty Michowskiej, Moniki Misztal, Agaty Zbylut oraz fotografie Miltona H. Greene`a, z kolekcji Jerzego Staraka.

„Mamy świadomość jak ważne dla każdego człowieka jest zachowanie balansu między życiem osobistym i zawodowym. Obecnie jednym z największych wyzwań przed jakim stają odpowiedzialni pracodawcy jest stałe pobudzanie kreatywności. Dlatego oprócz tradycyjnego rozwoju zawodowego przykładamy dużo uwagi do tego by pracownicy czuli się dobrze w miejscach, w których przebywają. Zadowolony, spełniony pracownik jest podstawowym filarem dobrze funkcjonującej firmy.” – mówi Jerzy Starak.

Stworzenie miejsca przyjaznego sztuce jest ważne dla pracowników, jak i dla samego biznesu, ale również dla znacznie szerszego grona odbiorców sztuki. Spectra Art Space jest przestrzenią otwartą, która łączy użyteczność publiczną i społeczną. Ma na celu edukowanie, zapewnianie aktywnego wypoczynku, a w efekcie mobilizowanie do twórczego działania i myślenia.

„Samo stworzenie miejsca przyjaznego sztuce nie wystarczy, aby zaprezentować wszystkie aspekty z nią związane. Tym niemniej inspirujemy uczestników - pracowników - do tego, aby mogli poszukiwać i znaleźć coś szczególnego dla siebie. Dajemy motywację do poszukiwania konotacji ze sztuką także w innych miejscach.  W ten sposób kształcą się i rozwijają kreatywne myślenie oraz postawy wobec innych zjawisk, w innych obszarach, nie tylko w kulturze i sztuce.” – podkreśla Aneta Muszyńska, kurator wystawy w ramach Spectra Art. Space.

Strategia rozwoju Spectra Art Space zakłada m.in. działania artystyczne i kulturotwórcze, w tym wspieranie młodych artystów. Ponadto, współpracę z innymi instytucjami o podobnym charakterze. Organizację kolejnych spotkań dla gości, połączonych z oprowadzaniem po wystawie i kolekcji. Dodatkowo działania edukacyjne, warsztaty, sympozja i wykłady dla pracowników, gości i klientów firmy. W dalszej perspektywie planowane jest utworzenie biblioteki z wydawnictwami, publikacjami i katalogami dotyczącymi sztuki współczesnej.

Wystawę „Poza czasem” można zwiedzać w budynku:
Spectra Holding
ul. Bobrowiecka 6 w Warszawie