Walentynki - Święto zdrowego serca

Walentynki – święto zakochanych to dobry moment aby pomyśleć o sercu w zupełnie innym kontekście a mianowicie jego zdrowia. Choroby sercowo-naczyniowe są na pierwszym miejscu przyczyn zgonów wśród kobiet i mężczyzn w Europie . Choroby sercowo-naczyniowe są przyczyną zgonów większej liczby ludzi niż wszystkie nowotwory łącznie.

Zdecydowanej większości przypadków chorób serca i naczyń można zapobiec, wprowadzając skuteczne metody prewencyjne.  Najważniejsze czynniki ryzyka tych chorób to palenie papierosów, podwyższone ciśnienie tętnicze i stężenie cholesterolu ale także nadwaga, otyłość, cukrzyca, nadmierne spożycie alkoholu oraz stres psychospołeczny.

W celu prewencji tych chorób, europejskie organizacje kardiologiczne przy wsparciu Komisji Europejskiej oraz Biura Regionalnego Światowej Organizacji Zdrowia opracowały Europejską Deklarację na Rzecz Zdrowia Serca.

Celem tej Deklaracji jest aby każde dziecko urodzone w nowym tysiącleciu miało  prawo do życia przynajmniej do wieku 65 lat bez możliwych do uniknięcia chorób układu sercowo-naczyniowego.
Aby wypełnić powyższe zobowiązanie wobec milionów młodych ludzi niezbędne jest wdrożenie w codziennej praktyce wszystkich postanowień zawartych w Europejskiej Deklaracji Zdrowia Serca.

We wrześniu 2008 r. Ministerstwo Zdrowia wraz z Polskim Towarzystwem Kardiologicznym zaangażowały się w projekt wdrożenia Deklaracji co ma się przyczynić do lepszej promocji zdrowia i prewencji chorób sercowo-naczyniowych w naszym kraju.

European Cardiovascular Disease Statistics – British Heart Foundation and European Heart Network – 2005