Pierwszy Ogólnopolski Konkurs Fundacji Evens na najciekawszy esej o ulubionym wierszu rozstrzygnięty

9 czerwca w Warszawie w kinie Kultura odbyła się uroczysta premiera najnowszych filmów Ewy Zadrzyńskiej z cyklu „Poezja Łączy ludzi – Mój ulubiony wiersz”. Tym razem bohaterowie pięciu minutowych filmów to laureaci pierwszego ogólnopolskiego konkursu Fundacji Evens dla młodzieży na najciekawszy esej o ulubionym wierszu.

Na konkurs zorganizowany pod honorowym patronatem Minister MEN Katarzyny Hall oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego napłynęło 356 prac ze 129 różnych szkół w Polsce. Choć prace 16 i 17-latków przeważały, zdarzali się także uczestnicy 9 czy 10 letni.

Największą popularnością cieszyły się wiersze polskich poetów: Wisławy Szymborskiej i Jana Twardowskiego, Czesława Miłosza, Juliana Tuwima i Zbigniewa Herberta. Napłynęły jednak także prace dotyczące wierszy poetów obcojęzycznych: Emily Dickinson, Yeatsa, Rilkego,  Baudelaire’a czy Bułata Okudżawy.

W konkursie mogli wziąć udział uczniowie wszystkich szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadagimnazjalnych z całej Polski. Jury obradowało w składzie: poeta Adam Zagajewski, pisarz Janusz Głowacki, polonistka Maria Kotowska, operator filmowy Jacek Mierosławski oraz reżyserka Ewa Zadrzyńska. Wyłoniono 5 zwycięzców (w wieku od 12 do 20 lat).

Uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu odbyło się w kinie Kultura. Na uroczystość licznie przybyli goście ze świata kultury i sztuki. Minister Edukacji Narodowej  Katarzyna Hall wręczyła zwycięzcą wyróżnienia. Zobaczyć mogliśmy także Janusza Głowackiego, Urszulę Dudziak, Szymona Majewskiego z żoną, Małgorzatę Zajączkowską, Chrisa i Karolinę Niedenthal, Przedstawiciela Rządu Flandrii Koena Haverbeeke, Minister Ewę Junczyk-Ziomecką i reżysera Pawła Łozińskiego.

Międzynarodowy Program belgijsko-francuskiej Fundacji  Evens: „Poezja łączy ludzi – Mój ulubiony wiersz”  promuje poezję i jej miłośników z wiarą, że ich entuzjazmem zarażą się tysiące mieszkańców Europy. Polska, ojczyzna wielu znakomitych poetów, dwóch laureatów Nobla – jest naturalnym miejscem do rozpoczęcia tej europejskiej akcji. Autorka programu, Ewa Zadrzyńska, rozpoczęła projekt w Polsce, w centrum Europy Środkowo Wschodniej w 2006 roku. Projekt - to kilkuminutowe portrety filmowe osób, które prezentując swój ulubiony wiersz opowiadają o nim w kontekście swojego życia. Pokazy filmów odbyły się już w Warszawie, Paryżu, Wenecji, Budapeszcie, Wrocławiu i Tel Avivie.

Link do wybranych filmów http://www.evensfoundation.be/en/whatwedo_media.html

Agencja BCMFD media communications odpowiedzialna była za media relations.