Wielki piknik na rzecz serca po raz ósmy w Polsce. Centralne Obchody Światowego Dnia Serca 2009 we Wrocławiu.

27 września 2009 r. już po raz ósmy Polacy świętowali Światowy Dzień Serca. W wielu miastach Polski zorganizowano pikniki, marsze i koncerty, podczas których eksperci udzielali porad, jak dbać o serce. Tegoroczne centralne obchody odbyły się we Wrocławiu.

Organizatorem uroczystości w Polsce jest Polskie Towarzystwo Kardiologiczne. Tegoroczne hasło obchodów brzmiało „Zdrowe serce lepsza praca”. Skupia ono uwagę na znaczeniu redukcji zachowań ryzykownych dla naszego zdrowia takich jak brak aktywności fizycznej, niezdrowy sposób odżywiania czy palenie tytoniu. Ponieważ większość z nas spędza ponad połowę doby w pracy, nawet drobne zmiany w naszym życiu zawodowym mogą odbić się z korzyścią dla zdrowia i spowodować wzrost wydajności naszej pracy. Dlatego warto wyrobić w sobie odpowiednie prozdrowotne nawyki, które pozwolą zmniejszyć ryzyko zachorowań, a w szczególności chorób serca.

Na Wrocławian czekały też liczne atrakcje dodatkowe. Podczas festynu dla dzieci wystąpił Pan Yapa, Centrum Uśmiechu oraz Majka Jeżowska. Najmłodsi mogli zwiedzać pneumatyczne serce oraz wziąć udział w zabawach organizowanych przez animatorów. Rozstrzygnięto też konkursy literacki i plastyczny zorganizowane dla wrocławskich szkół. Starsi uczestnicy mogli wysłuchać paneli dyskusyjnych, podczas których eksperci dyskutowali o tym, jak dbać o serce. Do zdrowego trybu życia przekonywali ze sceny Małgorzata Socha, Marek Krajewski i Ania Wyszkoni. Mariola Bojarska-Ferenc zaprezentowała ćwiczenia gimnastyczne, jakie można wykonywać w pracy, aby zadbać o zdrowie. Ponad 100 osób uczestniczyło w marszu nordic walking, który przeszedł ulicami miasta i na zakończenie dotarł na Rynek, gdzie odbyła się runda honorowa z udziałem kardiologów i gwiazd. Wieczorem wystąpił zespół Łzy.

Światowy Dzień Serca jest obchodzony w ponad 100 krajach na całym świecie od 2000 roku. W ramach tego wydarzenia odbywają się konsultacje medyczne, marsze, biegi i ćwiczenia sprawnościowe, publiczne debaty, fora naukowe, koncerty i turnieje sportowe.
 
Organizator:

Polskie Towarzystwo Kardiologiczne

Sponsorzy główni:

Główny Sponsor – Polocard
Główny Sponsor Medyczny – Servier

Patroni medialni:

Gazeta Farmaceutyczna, Gazeta Wrocławska, Imperium TV, Interia.pl, Kardiologia Polska, Manager Apteki, Na zdrowie, Pani Domu, Praktyka Lekarska, Przyjaciółka, Polskie Radio Wrocław, Rzeczpospolita, Świat Lekarza, Tygodnik Wrocławski, TVP Wrocław, Vita, Żyj zdrowo i aktywnie


Bieżące informacje o wydarzeniu na stronie www.dzienserca.com.pl

Zobacz relację z wydarzenia w Polsat News

Zobacz relację z wydarzenia w TVP Wrocław