IX Gala Herbapol Esencja Natury

Kto żyje w zgodzie z naturą?


We wtorek 10 października po raz dziewiąty odbyła się uroczysta Gala Herbapol Esencja Natury. Do grona liczącego już blisko czterdziestu laureatów dołączyło sześć nieprzeciętnych osobowości, w których życiu stale obecna jest NATURA. Dotychczas pamiątkową statuetką mogą pochwalić się m.in. Dorota Wellman, Adam Wajrak, Mateusz Kusznierewicz, Tomasz Tomaszewski, Kinga Baranowska, Martyna Wojciechowska, Sebastian Karpiel-Bułecka i wielu innych ze świata mediów, sportu, sztuki i nauki.

Prezentujemy laureatów wyróżnienia Herbapol Esencja Natury 2017.
 
Krystyna Czubówna - najbardziej rozpoznawalny głos w Polsce. Dziennikarka, prezenterka, lektorka filmów przyrodniczych. Można ją usłyszeć w filmach edukacyjnych m.in. w Planete czy Discovery, w filmach dokumentalnych ale też w „Dniu świra” czy nominowanym do Oskara filmie „Królik po berlińsku". Nominowana w kategorii NATURA I MEDIA, za budzącą zaufanie stałą obecność w filmach przyrodniczych. W podziękowaniu za barwę głosu i intonację, które uspokajają i przenoszą w inny świat, z dala od miejskiego zgiełku. Za przekonanie, że dzięki respektowaniu praw natury możemy być lepszymi ludźmi.
 
Jerzy Kryszak - aktor, satyryk i parodysta. Wielki miłośnik ogrodnictwa. Lustrzankę cyfrową uważa za wspaniały wynalazek szalonych pasjonatów fotografii, sam robi zdjęcia owadom, ślimakom i wszystkiemu, co zamieszkuje trawy i poszycia lasów. Jego zdaniem broniąca się przed człowiekiem resztkami sił natura jest jedyną nadzieją ludzkości. Nominowany w kategorii NATURA W SZTUCE, za skrywaną dotąd ale jakże piękną pasję fotografowania tego, co w pobliżu, poniżej - tam gdzie trudniej pochylić głowę i dostrzec piękno. 
 
Marta Dymek - autorka kulinarnego bloga Jadłonomia i książki pod tym samym tytułem. Rzuciła pracę w agencji reklamowej, żeby poświęcić się w całości swojej pasji – gotowaniu, pisaniu o kuchni i prowadzenia warsztatów kulinarnych. Od sześciu lat prowadzi swoją stronę, na której dzieli się wegańskimi przepisami oraz wskazówkami na temat roślinnego gotowania. Nominowana w kategorii NATURA W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH za odkrywanie zapomnianego potencjału przyrody, propagowanie zdrowego stylu życia i inspirowanie innych.
 
Piotr Suchenia - biegacz, triathlonista, organizator imprez biegowych, trener i bloger. W wygraniu maratonu na Biegunie Północnym nie przeszkodził mu silny wiatr i wyjątkowo niska temperatura. Piotr Suchenia z Trójmiasta potrzebował tylko czterech godzin i sześciu minut, żeby przebiec całą trasę ekstremalnego maratonu. Dla niego bieganie to nie tylko sposób na życie, to przede wszystkim pasja, której poświęca się na wielu polach działalności. Nominowany w kategorii NATURA W SPORCIE za osiągnięcia i wyczyny sportowe, w tym zwycięstwo w ekstremalnym maratonie na Biegunie Północnym. 
 
Rada Ogrodów Botanicznych i Arboretów w Polsce – organizacja pozarządowa zrzeszająca między innymi dyrektorów i kierowników polskich ogrodów botanicznych. Zajmuje się przede wszystkim ochroną wybranych gatunków roślin ginących na terenie naszego kraju. Program ten, prowadzony jest równolegle przez ogrody botaniczne w Powsinie, Poznaniu, Lublinie, Mikołowie, Kostrzycy i Łodzi. Nominowana w kategorii NATURA I NAUKA, za praktyczne wypełnianie międzynarodowych zobowiązań Polski w zakresie czynnej ochrony przyrody ex situ w tym Planu Strategicznego dla Różnorodności Biologicznej na lata 2011–2020, przyjętego podczas Dziesiątego Posiedzenia Konferencji Stron Konwencji o Różnorodności Biologicznej. Organizacja wyróżniona za liczne dokonania w dziedzinie botaniki, za publikacje naukowe i działanie na rzecz środowiska naturalnego
 i ochrony przyrody. 
 
Kapituła Nagrody Herbapol Esencja Natury przyznała w tym roku NAGRODĘ SPECJALNĄ. Otrzymał ją Wojciech Dąbrowski - jeden z pionierów powojennego podróżowania po świecie. To pierwszy polski podróżnik, który odwiedził wszystkie państwa i terytoria zależne na świecie. Ma się czym chwalić, bo jest ich aż 238. Chęć poznawania świata rozbudziły w nim statki handlowe, którym jako dziecko przyglądał się w porcie, niedaleko którego mieszkał. Odbył aż dwanaście samotnych podróży dookoła świata i każda odbyła się inną trasą. Swoje wyprawy finansował sam, nigdy nie korzystając ze wsparcia jakichkolwiek instytucji. Nominowany za nietuzinkowe podejście do życia. Za kontakt z naturą, liczne wyprawy oraz 12-krotne okrążenie globu i nieustającą chęć podróżowania. Statuetkę w imieniu laureata odebrała Katarzyna Mazurkiewicz - doświadczona światowa podróżniczka, wielka znawczyni himalajskich szlaków. 
 
Tegoroczną Galę poprowadziła Ewa Wachowicz, laureatka nagrody specjalnej Esencja Natury 2015. Wieczór uświetnił występ Andrzeja Piasecznego.