Światowy Dzień Serca w Warszawie
24 września 2006

 

W niedzielę, 24 września 2006 na Polu Mokotowskim odbyły się obchody Światowego Dnia Serca. Tegoroczne hasło obchodów brzmiało „Jak młode jest Twoje serce”. Okazuje się, że serce nie musi się starzeć z upływem lat. Jeśli dbamy o kondycję fizyczną, nie palimy, stosujemy odpowiednią dietę i minimalizujemy stres, to nasze serce długo będzie młode, bez względu na nasz biologiczny wiek. 

Organizatorami wydarzenia było Polskie Towarzystwo Kardiologiczne oddział warszawski oraz Urząd Miasta Stołecznego Warszawy. Wsparcia sponsorskiego udzielili: Servier, Polocard, Plus – operator telefonii komórkowej, Flora, Benecol, Acard oraz Kardiosystem.

W czasie imprezy lekarze kardiolodzy biorący udział w panelach tematycznych dzielili się wiedzą na temat profilaktyki chorób serca. 

Pomagali im w tym również artyści. Bożena Dykiel opowiadała, jakie składniki powinna zawierać zdrowa dieta. Znana z „Tańca z gwiazdami” Anna Głogowska propagowała sport i aktywność fizyczną, jako sposób na utrzymanie zdrowego serca. 

Imprezę odwiedził również Prezydent Warszawy Kazimierz Marcinkiewicz, który wpisał się do „księgi postanowień” dotyczących zdrowego trybu życia. Polityk napisał – „Golonka tylko raz w miesiącu”. Za tym przykładem poszli inni uczestnicy festynu i również zapisali swoje przyrzeczenia w księdze. Prezydent zapewniał też, że stara się prowadzić zdrowy tryb życia i od kilku miesięcy intensywnie biega, rzucił palenie oraz ograniczył jedzenie. 

Części merytorycznej festynu towarzyszyła bogata oprawa artystyczna. Z koncertem wystąpili: Majka Jeżowska, Marysia Sadowska i zespół Zakopower.  

Z uwagi na charakter imprezy największym powodzeniem cieszyły się punkty bezpłatnych badań kontrolnych i porad profilaktycznych. Podczas Światowego Dnia Serca można było skorzystać z następujących badań: 

 • KARDIOLOGICZNA PORADNIA SERVIER
 • POLOCARD firmy POLPHARMA
 • FLORA
 • ACARD
 • Plus – operator telefonii komórkowej
 • Instytut Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka
 • Zakład Epidemiologii i Prewencji Chorób Układu Krążenia Instytutu Kardiologii w Warszawie
 • Polskie Towarzystwo Kardiologiczne  

Szacuje się, że podczas imprezy przebadano w sumie blisko 2,5 tysiąca osób. 

Impreza na Polu Mokotowskim tłumnie gromadziła przez cały dzień zarówno ludzi starszych, jaki rodziny z dziećmi oraz młodzież. Wg informacji Urzędu Miasta Stołecznego warszawy w imprezie uczestniczyło ponad 12 tys. osób

Centralne obchody Światowego Dnia Serca w Polsce
Chojnice, 8 października 2006

W niedzielę, 8 października 2006 na Starym Rynku w Chojnicach odbyły się centralne obchody Światowego Dnia Serca. Organizatorami wydarzenia było Polskie Towarzystwo Kardiologiczne, TVP2 oraz Urząd Miasta Chojnice. Produkcja i pozyskaniem sponsorów na zlecenie PTK zajęła się agencja BCMFD media communications. Wsparcia sponsorskiego udzielili: Flora, Servier, Polocard.

Podczas imprezy lekarze kardiolodzy biorący udział w panelach tematycznych dzielili się wiedzą na temat profilaktyki chorób serca.

Pomagali im w tym również artyści. Rudi Schuberth opowiadał, jak radzi sobie z kilkoma dodatkowymi centymetrami w pasie. Nie zabrakło również sportowców. Znana z „Tańca z gwiazdami” Anna Głogowska propagowała sport i aktywność fizyczną, jako sposób na utrzymanie zdrowego serca, a Czesław Lang wręczył jednemu z uczestników, towarzyszącego obchodom, rajdu rowerowego strój do Tour de Polotne.

Imprezę zaszczycił oczywiście Burmistrz Chojnic – Arseniusz Finster, który wpisał się do „księgi postanowień” dotyczących zdrowego trybu życia. Regionalne zespoły: Chór Cantabile, Bławatki, Kaszebe, Kaszuby promowały kaszubski folklor, a przez miasto przemaszerowała barwna i huczna parada złożona z mieszkańców Chojnic, na czele, której bryczkami wjechali na rynek organizatorzy.

Części merytorycznej festynu towarzyszyła bogata oprawa artystyczna. Z koncertem wystąpili: Majka Jeżowska, Rudi Schuberth i zespół Perfect. Na scenie pojawiły się również taneczne zespoły dziecięce. W celu zwiększenia świadomości dzieci nt. profilaktyki chorób serca, w ramach obchodów zorganizowano konkurs plastyczny i literacki. Na festynie zgromadzeni uczestnicy mogli podziwiać prace nadesłane przez uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych na specjalnej wystawie, a zwycięzcy zostali nagrodzenie atrakcyjnymi nagrodami.

Z uwagi na charakter imprezy największym powodzeniem cieszyły się punkty bezpłatnych badań kontrolnych i porad profilaktycznych. Podczas Światowego Dnia Serca można było skorzystać z następujących badań:

 • Instytut Flory – echo serca, EKG wysiłkowe, EKG spoczynkowe, puls + pomiar cholesterolu, ciśnienia i BMI, porady dietetyczne. 
 • Kardiologiczna Poradnia Servier – porady na temat zdrowego stylu życia i profilaktyki nadciśnienia tętniczego, choroby wieńcowej oraz cukrzycy. Pomiar ciśnienia, glukozy, cholesterolu, BMI (Body Mass Index), badania EKG, echo serca, porady kardiologiczne. 
 • Centrum Badań Polocard – Badania pomiaru ciśnienia tętniczego krwi, poziomu cholesterolu całkowitego, ocena ryzyka zachorowania na chorobę niedokrwienną serca, porady kardiologiczne, materiały edukacyjne dla pacjentów oraz porady diabetologa, dietetyka, rehabilitanta. 
 • Zakład Epidemiologii i Prewencji Chorób Układu Krążenia Instytutu Kardiologii w Warszawie reprezentujący Stowarzyszenie "Zdrowie i my". Pomiar ciśnienia tętniczego krwi, pomiar tlenku węgla w płucach palaczy, porady antynikotynowe, pomiar glukozy, pomiar cholesterolu całkowitego, porady żywieniowe i dotyczące zdrowego trybu życia
 • Wojewódzki Szpital dziecięcy w Bydgoszczy – porady kardiologiczne dla najmłodszych
 • Szpital w Chojnicach – szkoła reanimacji

Szacuje się, że podczas imprezy przebadano w sumie blisko 2 tysiące osób.
Impreza w Chojnicach tłumnie zgromadziła przez cały dzień zarówno ludzi starszych, jaki rodziny z dziećmi oraz młodzież. Wg informacji Urzędu Miasta w imprezie uczestniczyło ponad 6 tys. osób