NAGRODY HERBAPOL ESENCJA NATURY 2021


Podczas uroczystej Gali, która odbyła się 20 października 2021 roku w warszawskiej restauracji Belvedere, poznaliśmy tegorocznych laureatów nagrody Herbapol Esencja Natury 2021. Wydarzenie, organizowane przez firmę „Herbapol-Lublin” S.A., po raz pierwszy transmitowano na żywo w mediach społecznościowych. Galę poprowadziła Agnieszka Woźniak-Starak, a wieczór zakończył koncert Krzysztofa Zalewskiego.

Kapituła nagrody Herbapol Esencja Natury postanowiła przyznać nagrody w następujących kategoriach:
• NATURA I NAUKA dr Katarzyna Simonienko, lekarz psychiatra, propagatorka wiedzy medycznej z  zakresu terapii lasem, autorka m.in. książki „Lasoterapia”, przewodniczka kąpieli leśnych. Statuetke wręczył Jerzy Starak.
•  NATURA I EDUKACJA  Fundacja trzy cztery! której misją jest profilaktyka syndromu deficytu natury i usuwanie jego negatywnych skutków. Kluczowym przykładem jej działalności jest pierwsze w Polsce przedszkole leśne “Puszczyk”, działające przez cały rok pod Białymstokiem. Statuetke wręczyła prof. Iwona Wawer, laureatka z 2013 r. za wykorzystanie natury w badaniach naukowych.
•  NATURA I MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE - dr Artur Zagajewski, pasjonat roślin ozdobnych dzielący się swoją wiedzą w krótkich filmikach zamieszczanych w mediach społecznościowych. 
•  Z NATURĄ PRZEZ ŻYCIE - Karolina Ferenstein-Kraśko propagująca zdrowy styl życia w otoczeniu natury, kontynuująca rodzinną tradycję właścicielka stadniny na Mazurach,W imieniu laureatki statuetkę odebrał Tomasz Godek.
•  NATURA W SZTUCE - Urszula Zajączkowska, autorka książki „Patyki i Badyle”, poetka, botaniczka, artystka wizualna. Statuetke wreczyła laureatka z 2019 w kategorii Natura i muzyka, Mela Koteluk
•  W TOWARZYSTWIE NATURY - Mateusz Waligóra, podróżnik, który jako pierwszy w historii przeszedł samotnie mongolską część Pustyni Gobi. Niedawno pokonał pieszo 1200 km wzdłuż Wisły oraz 580 km polskiego wybrzeża w poszukiwaniu odpowiedzi dotyczących przyszłości naszej przyrody w obliczu postępujących zmian klimatycznych. Statuetkę wręczył Wojciech Dąbrowski, laureat Nagrody Specjalnej z 2017 roku.
 •  PIĘKNA Z NATURY nagrodę otrzymała Orina Krajewska, aktorka, współzałożycielka i prezeska Fundacji Małgosi Braunek „Bądź”, propagatorka medycyny integralnej i holistycznego stylu życia. Została wyróżniona za całościowe podejście do dbania o siebie, wsłuchiwanie się w swoje potrzeby duchowe, psychiczne i fizyczne, dostrzeganie piękna nie tylko w tym, co widzimy na zewnątrz oraz zwracanie uwagi na to, jak mądre jest dążenie do tego, żeby w jak największym stopniu wspierała nas natura. Stauetkę wręczył prezes zarządu "Herbapol-Lublin" S.A. Evangelos Evangelou. 
 
Podczas uroczystości została też przyznana NAGRODA SPECJALNA HERBAPOL ESENCJA NATURY 2021. Otrzymał ją Robert Makłowicz za umiejętność dzielenia się naturalną pasją do gotowania, niezmienny entuzjazm, szczery zachwyt otaczającymi widokami, za poczucie humoru i zaraźliwy śmiech, za przypominanie i odkrywanie smaków regionalnej kuchni oraz przywracanie ich kolejnym pokoleniom, za bycie sobą bez względu na wszystko.