Ryszard Winiarski | Spectra Art Space MASTERS
24 września 2016 – 29 stycznia 2017


16 września, w Spectra Art Space w Warszawie, odbył się wernisaż wystawy Ryszarda Winiarskiego - artysty, malarza, wybitnego pedagoga, prekursora sztuki konceptualnej. Jest to już kolejna odsłona świetnie przyjętego przez publiczność i krytyków cyklu Spectra Art Space Masters.

Spectra Art Space MASTERS to cykl wystaw, które od kilku lat mają swoje stałe miejsce w kalendarzu najciekawszych i najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Warszawie. Wcześniej prezentowane były prace Tadeusza Kantora, Andrzeja Wróblewskiego, Wojciecha Fangora, Romana Opałki i Henryka Stażewskiego.

Do grona mistrzów drugiej połowy XX wieku, którym dedykowana jest wystawa dołączył Ryszard Winiarski i unikalny zestaw siedmiu zaprojektowanych przez artystę gier, konstruowanych w oparciu o klasyczny kanon gier planszowych, zarówno strategicznych jak i losowych.

Wystawa przywołuje historyczne wydarzenia z Kunstcentrum Badhuis w Gorinchem (1976), które najpełniej zaprezentowało artystyczne novum. Po czterdziestu latach od prezentacji w Holandii, pełen komplet historycznych plansz dołączył do kolekcji Anny i Jerzego Staraków i powołanej przez nich Fundacji Rodziny Staraków, tworząc główną oś wystawy w Spectra Art Space. Najważniejszą rolę w wystawie w Warszawie w 2016 roku, tak jak i Gorinchem, mają do odegrania odbiorcy, którzy obok uczestnictwa  w procesie budowania obiektów sztuki, będą mogli czerpać przyjemność z samej zabawy. Wystawę uzupełniają prace Ryszarda Winiarskiego pochodzące z kolekcji Anny i Jerzego Staraków, ukazujące imponujące spektrum wizualnych efektów poszukiwań artysty. Od  „Prób wizualnej prezentacji rozkładów statycznych”, poprzez klasyczne „Obszary”, po zróżnicowane formalnie prace reliefowe i przestrzenne.

Wśród zaproszonych na wernisaż gości wernisażu była  Antoinette de Stigter, wieloletnia kuratorka w Kunstcenrum Badhuis w Gorinchem wraz z Ewerdtem Hilgemannem, niemieckm artystą, wykładowcą Academie van Beeldende Kunsten w Rotterdamie, którzy uczestniczyli w wystawie w 1976 roku.

Gości powitał założyciel Fundacji, mecenas sztuki Jerzy Starak. Znaczenie kolekcji gier przedstawiła kuratorka wystawy Ania Muszyńska. Goście wernisażu, jako jedni z pierwszych odwiedzających wystawę, zagrali w gry po 40 latach od ich stworzenia.  W wydarzeniu wzięli udział m.in. Andrzej Pągowski, Sławomir Idziak, Feliks Falk, Janusz Majewski, Waldemar Dąbrowski, Agnieszka Woźniak-Starak, Grażyna Torbicka, Marta Kuligowska, Renata Dancewicz, Szymon Majewski.

Wystawa Ryszard Winiarski | Spectra Art Space MASTERS jest otwarta dla publiczności w budynku Spectra, przy ul. Bobrowieckiej 6 w Warszawie, od 24 września 2016 do 29 stycznia 2017 roku, w każdą sobotę i niedzielę w godz. 11.00 – 18.00 oraz od poniedziałku do piątku w godz. 16.00 - 18.00. W każdą pierwszą sobotę miesiąca, o godz. 11.00 zapraszamy również na kuratorskie oprowadzanie po wystawie oraz kolekcji Państwa Anny i Jerzego Staraków.