Ryszard Winiarski | Spectra Art Space MASTERS
24 września 2016 – 29 stycznia 2017


16 września, w Spectra Art Space w Warszawie, odbył się wernisaż wystawy Ryszarda Winiarskiego - artysty, malarza, wybitnego pedagoga, prekursora sztuki konceptualnej. Jest to już kolejna odsłona świetnie przyjętego przez publiczność i krytyków cyklu Spectra Art Space Masters.

Spectra Art Space MASTERS to cykl wystaw, które od kilku lat mają swoje stałe miejsce w kalendarzu najciekawszych i najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Warszawie. Wcześniej prezentowane były prace Tadeusza Kantora, Andrzeja Wróblewskiego, Wojciecha Fangora, Romana Opałki i Henryka Stażewskiego.

Do grona mistrzów drugiej połowy XX wieku, którym dedykowana jest wystawa dołączył Ryszard Winiarski i unikalny zestaw siedmiu zaprojektowanych przez artystę gier, konstruowanych w oparciu o klasyczny kanon gier planszowych, zarówno strategicznych jak i losowych.

Wystawa przywołuje historyczne wydarzenia z Kunstcentrum Badhuis w Gorinchem (1976), które najpełniej zaprezentowało artystyczne novum. Po czterdziestu latach od prezentacji w Holandii, pełen komplet historycznych plansz dołączył do kolekcji Anny i Jerzego Staraków i powołanej przez nich Fundacji Rodziny Staraków, tworząc główną oś wystawy w Spectra Art Space. Najważniejszą rolę w wystawie w Warszawie w 2016 roku, tak jak i Gorinchem, mają do odegrania odbiorcy, którzy obok uczestnictwa  w procesie budowania obiektów sztuki, będą mogli czerpać przyjemność z samej zabawy. Wystawę uzupełniają prace Ryszarda Winiarskiego pochodzące z kolekcji Anny i Jerzego Staraków, ukazujące imponujące spektrum wizualnych efektów poszukiwań artysty. Od  „Prób wizualnej prezentacji rozkładów statycznych”, poprzez klasyczne „Obszary”, po zróżnicowane formalnie prace reliefowe i przestrzenne.

Wśród zaproszonych na wernisaż gości wernisażu była  Antoinette de Stigter, wieloletnia kuratorka w Kunstcenrum Badhuis w Gorinchem wraz z Ewerdtem Hilgemannem, niemieckm artystą, wykładowcą Academie van Beeldende Kunsten w Rotterdamie, którzy uczestniczyli w wystawie w 1976 roku.

Gości powitał założyciel Fundacji, mecenas sztuki Jerzy Starak. Znaczenie kolekcji gier przedstawiła kuratorka wystawy Ania Muszyńska. Wieczór  uświetnił koncert Tomasza Stańko, legendy polskiej sceny jazzowej. Goście wernisażu, jako jedni z pierwszych odwiedzających wystawę, zagrali w gry po 40 latach od ich stworzenia.  W wydarzeniu wzięli udział m.in. Andrzej Pągowski, Sławomir Idziak, Feliks Falk, Janusz Majewski, Waldemar Dąbrowski, Agnieszka Woźniak-Starak, Grażyna Torbicka, Marta Kuligowska, Renata Dancewicz, Szymon Majewski.

Wystawa Ryszard Winiarski | Spectra Art Space MASTERS jest otwarta dla publiczności w budynku Spectra, przy ul. Bobrowieckiej 6 w Warszawie, od 24 września 2016 do 29 stycznia 2017 roku, w każdą sobotę i niedzielę w godz. 11.00 – 18.00 oraz od poniedziałku do piątku w godz. 16.00 - 18.00. W każdą pierwszą sobotę miesiąca, o godz. 11.00 zapraszamy również na kuratorskie oprowadzanie po wystawie oraz kolekcji Państwa Anny i Jerzego Staraków.