Wernisaż wystawy prac Romana Opałki / Spectra Art Space Masters

 

" (…) Liczę progresywnie od 1 do nieskończoności na jednakowych formatach detali 
( z wyjątkiem „kartek z podróży”), odręcznie pędzlem, białą farbą na szarym tle, 
z założeniem, że tło każdego następnego detalu będzie o 1 % bledsze od poprzedniego. 
W związku z tym przewiduję dojście do okresu, w którym detale będą wyliczane bielą na bieli. 
Każdy detal uzupełniany jest zapisem fonetycznym 
na taśmie magnetofonowej oraz fotograficzną dokumentacją mojej twarzy.
Roman Opałka [1972] "

 

22 września 2015 w Warszawie, odbył się wernisaż wystawy Roman Opałka/Spectra Art Space Masters. W tym roku mija 50 lat od zainaugurowania Programu Opałka 1965/1-∞. Fundacja Rodziny Staraków postanowiła uhonorować ten fakt wydarzeniem, jakim jest ekspozycja integralnych Detali cyklu – płócien, dokumentacji fotograficznej oraz zapisu głosu - w formie Oktogonu, określonego przez samego artystę, jako najdoskonalsza forma percepcji jego programu. 

 

Na wernisażu pojawili się znakomici goście, dziennikarze, artyści i miłośnicy sztuki, m.in.: Magda Mołek, Agata Młynarska, Agnieszka Szulim z Piotrem Woźniakiem-Starakiem, Marta Kielczyk, Marta Kuligowska, Sławomir Idziak, Allan Starski, Jolanta Kwaśniewska, Andrzej Pągowski, Andrzej Olechowski, Iwona Buchner, Wojciech Fibak, Katarzyna Kolenda-Zaleska, Waldemar Dąbrowski, Rafał Olbiński, Kamila Baar. 
 
Gościem specjalnym była mieszkająca we Francji Madame Marie-Madeleine G.OPAŁKA - żona artysty.
 
Bożena Kowalska autorka monografii Romana Opałki, krytyk i historyk sztuki, we wstępie do katalogu wspominała: „Opałka postanowił stworzyć dokumentację jednego, swojego życia jako swoistą metaforę każdego  i wszystkich ludzkich egzystencji.(…) Twierdził, że pojęcie czasu jest dla niego czymś niepojętym. Jest elementem przestrzeni, ruchem, który jest również materią. Nie przeciwstawiał mu się, nie walczył z nim. Oswajał go przez pozbawione emocji dokumentowanie swego przemijania, stoicko obojętną obserwację, jak wzrastające liczby, bielejące płótna i zdjęcia twarzy tracącej z biegiem lat barwy życia, zbliżają go do śmierci. Oswoił także to ostateczne pożegnanie świadomością, że będzie ono radością i dumą artysty, który ostatnim, niedokończonym "Detalem" swego programu zamknie dzieło swego życia”.


Wystawę prac Romana Opałki trwa do 7 lutego 2016 roku. 
Roman Opałka | Spectra Art Space MASTERS - budynek Spectra. 
Ul. Bobrowieckia 6 w Warszawie, 
Sobota i niedziela w godz. 11.00 – 18.00.